Success Stories

Cricket

D.B. Prasanth Kumar
(City: Anantapur)
Current Ranji Trophy Player (Previously Captain), Andhra
– Com Graduate
– Currently employed as Senior Assistant, Auditing General, Hyderabad
Yamuna
(Village: Talupuru)
Represented Andhra at Under-19 level
– BPEd, Osmania University, Hyderabad
– Currently employed as PET in Kesava Reddy High School, Anantapur, Andhra Pradesh
Salma Banu
(City: Anantapur)
- National Level player
– Played in BCCI organised Indian Challengers and for Andhra State Women Team
– Com Graduate
– Currently employed in Southern Railways, Chennai
N.S. Vineel Kumar
(Village: Talupuru)
Represented Andhra at U-19 level
– Selected for ACA Challenger series and U-23 teams coaching camps in 2014
– Pursuing B.Sc final year
Shashavali
(Village: Guntakal)
Ex-Ranji Trophy Player, Andhra
– High School Graduate
– Currently employed as Senior Commercial Clerk, South-Central Railways, Kurnool, Andhra Pradesh
Naresh
(Village: Ramapuram)
Represented Andhra at U-23 and U-19 levels
– Holds unique record of taking all 10 wickets in an innings in an U-23 Andhra Inter-District match
– High School Graduate
– Currently seeking job opportunities

Football

Obulapathi
(Village: Uravakonda)
National Level Player (2000, 2002, 2003)
– NIS Kolkata, 2009/10
– BPEd from Hyderabad Govt. College
– PE Teacher, SAAP School, Hakimpet, Hyderabad
Shobha
(Village: Kalyandurg)
National Level player (2012, 2013, 2015)
– Currently pursuing B.com Degree
Mallesh
(Village: Kuderu)
National Level player (2010, 2012, 2013)
– BPEd from Cuddapah, Andhra Pradesh, 2014/15
– Asst. Coach, Atmakur Development Centre
Asha Bee
(Village: Atmakur)
National Level player (2013, 2014)
– Completed High School; Appeared for Entrance exam for BA Degree
Ramraj
(Village: Gooty)
National Level player (2003, 2004)
– NIS Kolkata, 2007
– BPEd from Cuddapah, Andhra Pradesh, 2005/06
– PE Teacher, Central School, Hyderabad
P.M. Darshini
(City: Anantapur)
National Level player (2011, 2015)
– Completed High School; Appeared for Entrance exam for Medical and Engineering Degree (EAMCET)

Hockey

Mahalakshmi
(City: Anantapur)
Junior National Level player (2011, 2014)
– Completed High School; Appeared for Entrance exam for Medical and Engineering Degree (EAMCET)
Mohan
( Village: Venkatadripalli)
Senior Nationals (2010)
– Intermediate from S.S.B.N. Jr. College
– Constable, Anantapur. Andhra Pradesh Police
Madhavi
( Village: Kalyandurg)
Attended Junior India camp (2014)
Junior National Level player (2012, 2013, 2014)
– Currently pursuing B.com Degree
Naresh
(Village: Kuntimadhi)
Junior National Level player (2003, 2004)
– All Indian Universities 2014.
– BPEd course at Puttur (Chittoor Dist)
– Topper of Graduation and received Prathibha award.
Geetha
(City: Anantapur)
Junior National Level player (2012, 2013, 2014)
– Currently pursuing B.com Degree
Muniswamy
( Village: Sangameshwaram)
Junior National Level Player (2010)
– Working at PCTC , Bangalore.
– Intermediate from S.S.B.N. Jr. College
– Rank, Soldier, Indian Army

Tennis

Sai Krishna
(City: Anantapur)
University Level player (2006, 2008)
– Graduation complete; Entrance exam for Engineering Degree
Diana Hari
(Village: Kalyandurg)
Represented School (2012- 13 )
– Currently pursuing Secondary School
Prasad Babu
( Village: Kalyandurg)
Groundsman (2008-09 )
– Currently pursuing B.com Degree
Narsimhulu
( City: Anantapur)
Groundsman (2008-09)
– Currently pursuing B.com Degree
Sowjanya Verma
(City: Anantapur)
State Level player (2012 -13)
– Currently pursuing Secondary School

Judo

Kousar Bhanu
(City: Anantapur)
National Bronze Medallist
– National Level player (2006, 2007, 2015)
– Diploma in Physical Education from Andhra University in 2013
– Currently a Physical Education Teacher
Jayasimha
(Village: Talupuru)
State Level Judo player (2000, 2002, 2003) & Sho Dan
– A., Sri Krishnadevaraya University, Anantapur, 2012
– P.Ed, Sri Venkateswara University, Tirupathi, 2014
– Technical Official
– Currently a Physical Education Teacher
Tejaswini
(Village: Kalyandurg)
National Level player (2008, 2009) & Sho Dan
– A., Sri Krishnadevaraya University, Anantapur, 2012
– P.Ed and M.P.Ed, Sri Padmavathi University, Tirupathi, 2015
– Currently a Physical Education Teacher
D.Ramesh
(Village: Konauppalapadu)
State Level player (2000, 2002, 2003) & Judo Brown Belt
– NIS Diploma, Aurangabad, 2015
– A., S.K University(Ongoing)
– Currently a Judo Coach
Radhamma
(Village: Kalyandurg)
National Level player (2012) & Sho Dan
– State Level Technical Official, JFI Certified, 2013
– A. Dr. B. R. Ambedkar Open university, 2012
– P.Ed, 2013, Vijayanagara Sri Krishnadevaraya University, Bellary
– Currently a Physical Education Teacher
Ashok
(Village: Beluguppa)
National Level player (2008, 2009, 2014, 2015)
– A., Sri Krishnadevaraya University, Anantapur, 2012
– P.Ed, Sri Venkateswara University, Tirupathi, 2013
– P.Ed. Sri Krishnadevaraya University, Anantapur , 2015
– Currently a Physical Education Teacher

Special Olympics

Sheik Fakrunnisha
(Village: Vepamanipeta)
Special Olympics World Games Athens 2011 Medallist
– Gold: 4 x 100 Metres Relay
– Silver: 200 & 400 Metres
Pasupuleti Naresh
(Talupuru)
Special Olympics World Games LA 2015 Medallist
– Silver: Powerlifting Dead Lift
– Bronze: Powerlifting Squat
Manthri Kulayamma
(Village : B. Kothapalli)
Special Olympics World Games LA 2015 Medallist
– Gold: Badminton Doubles
– Silver: Badminton Mixed Doubles
– Bronze: Badminton Singles
Madiga Erriswamy
(Village: Yelagalavanka)
Special Olympics World Games LA 2015 Medallist
– Bronze: Powerlifting Dead Lift
Yelikeri Sree Latha
(Village: Kanepalli)
Special Olympics World Games LA 2015 Medallist
– Gold: Table Tennis Mixed Doubles
– Silver: Table Tennis Singles
Nallabothu Balakrishna
(Village: Mallireddypalli)
Special Olympics World Games LA 2015 Medallist
– Gold: Badminton Singles
– Silver: Badminton Doubles
– Silver: Badminton Mixed Doubles